Legitymacje dla pierwszoklasistów i nowych uczniów

Szanowni Państwo,
zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków,  legitymacje szkolne od 12.07.2024 r. będą wydawane  formie karty plastikowej – nazywanej e-legitymacją.

Informujemy od roku szkolnego 2024/25 E-legitymacja jest potwierdzeniem uprawnienia do bezpłatnych przejazdów Warszawskim Transportem Publicznym – nie wydaje się oddzielnej karty ucznia WTP/ZTM .

Aby uzyskać e-legitymację należy wgrać zdjęcie za pośrednictwem konta rodzica bądź ucznia do Librusa.
POBIERZ -> Instrukcja dodawani zdjęć do Librus

Zgodnie z rozporządzeniem, powinno to być zdjęcie o rozdzielczości co najmniej 492 x 633 pikseli.

Ponadto zdjęcie powinno być:

• aktualne;
  • kolorowe;
  • minimalnej rozdzielczości 492 x 633 piksele;
  • w formacie .jpg lub .jpeg;
  • wykonane na jednolitym, jasnym tle o równomiernym oświetleniu, bez cieni i elementów ozdobnych.

Osoba na zdjęciu powinna mieć:

• widoczną postać od czubka głowy do górnej części barków;
  • twarz skierowaną na wprost (en face);
  • widoczny owal twarzy, oczy, brwi (twarz powinna stanowić: 70-80% zdjęcia);
  • naturalny wyraz i kolor twarzy.

Osoba na zdjęciu nie powinna mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami, czy innych rzeczy utrudniających rozpoznanie. Dopuszczalne jest posiadanie na zdjęciu okularów korekcyjnych pod warunkiem, że oczy są dobrze widoczne, a w szkłach nie odbija się się światło.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu