DORADZTWO ZAWODOWE

Warszawski system doradztwa zawodowego stanowi odpowiedź na potrzebę wspólnych przedsięwzięć i działań. Współczesny rynek edukacji i pracy charakteryzuje się ciągłymi zmianami. Globalizacja gospodarki, postęp informatyczny, wzrastająca liczba informacji dotycząca zawodów i dróg kształcenia oraz bezrobocie powodują trudności w przystosowaniu się do tych zmian.

Młody człowiek musi być przygotowany do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, gotowy do podnoszenia swoich kwalifikacji, ustawicznego dokształcania się, zdobywania nowych umiejętności, przydatnych w podejmowaniu racjonalnych decyzji dotyczących wyboru zawodu. Dlatego tak ważna jest umiejętność planowania kariery edukacyjno- zawodowej przez uczniów, umiejętność podejmowania trafnych decyzji i dokonywania wyborów. Planowanie nie jest jednak jednorazową decyzją, ale procesem występującym w okresie całego życia. Profesjonalne poradnictwo zawodowe, działania z zakresu orientacji zawodowej pomagają w kształtowaniu tej kariery.

Nasi uczniowie objęci są Doradztwem Zawodowym już od pierwszej klasy. Na przestrzeni lat dzieci poznają wiele różnych zawodów dostępnych na rynku pracy. Każdego dnia zdobywają wiedzę w różnej formie. Doradztwo Zawodowe jest stałym elementem każdej lekcji. Obecna podstawa programowa jest tak napisana, że na każdym przedmiocie się to realizuje. Uczniowie chętnie, w czasie zajęć odkrywają swoje upodobania. Ćwiczą też umiejętności pracy w grupie. Poza doradztwem zawodowym zawartym w tematach lekcyjnych odbywają się również wycieczki. W porozumieniu z wychowawcami uczniowie uczestniczą w spotkaniach z przedstawicielami różnych zawodów. Można powiedzieć, że poznając pracę od podszewki. W tym czasie nauczyciele starają się wyłonić predyspozycje dziecka. Umacniając w nim jego najlepsze cechy przygotowujemy go do przyszłej pracy i świadomego decydowania o swojej przyszłości.

W klasach IV –VIII przygotowani do tego szkolni psychologowie realizują z dziećmi ankiety predyspozycji. Wykwalifikowana kadra pomaga dzieciom wyłonić nie konkretny zawód a to w czym są najlepsze. Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej nie polega na tym, aby uczeń w 4 klasie podjął decyzję o swoim przyszłym zawodzie. Dzięki tym działaniom my, nauczyciele, obserwujemy jakie dziecko ma predyspozycje, co z kolei pozwala nam kierować ucznia na konkretne koła zainteresowań oraz wzmacniać i poszerzać jego wiedzę i umiejętności.

Doradztwo Zawodowe jest realizowane przez wszystkich Nauczycieli w naszej szkole.